Založ si blog

Nafingované (nie v maďarskom zmysle) dôvody

Vojny sa dnes už nevyhlasujú kvôli unesenej manželke. Vlády na to potrebujú spravodlivé rozhorčenie obyvateľstva. Nuž a dobrým dôvodom pre takéto rozhorčenie je ak „ten druhý zaútočí“, alebo ešte lepšia je smrť celkom zrejme nevinných ľudí. Takže vlády fingujú napravo, naľavo a v prostriedku.

V roku 1915 už druhý rok existoval vojenský stav medzi Veľkou Britániou a Nemeckom. USA boli oficiálne neutrálne. Siedmeho mája 1915 nemecká ponorka potopila luxusnú dopravnú loď Lusitaniu. Zahynulo 1914 pasažierov, z nich 114 Američanov. Verejná mienka sa v Amerike obrátila prudko proti Nemecku a pacifistický minister zahraničia William Jennings Bryan odstúpil. Neskôr sa ukázalo, že Lusitania načierno prevážala muníciu do Anglicka. Ale Nemecko už malo PR v kýbli. Bývalý prezident Theodore Roosevelt nazval Nemcov pirátmi, časopis Nation písal o čine „za ktorý by sa Huni červenali a Turci ospravedlňovali“. Objavovali sa hlasy vyzývajúce vyhlásiť Nemcom vojnu. Amerika potom nahradila Rusko, keď v ňom vypukla Októbrová revolúcia a Nemecko skončilo na lopatkách.

Nafingované (nie v… no však viete čo) môže byť úplne všetko. Takto nacisti vyrobili dôvod pre napadnutie Poľska v r. 1939. Týmto napadnutím začali Druhú svetovú vojnu.

V roku 1940 už druhý rok existoval vojenský stav medzi Veľkou Britániou a Nemeckom. USA boli oficiálne neutrálne. Štvrtého septembra sa americký torpédoborec Greer priblížil k nemeckej ponorke. V tej chvíli na ňu britské lietadlo zhodilo hlbinné nálože. Kapitán nemeckej ponorky bol presvedčený, že na nich zaútočil torpédoborec a vystrelil dve torpéda. Obidve zluftovali, ale americký prezident Roosevelt neoficiálne vyhlásil Nemecku a Taliansku vojnu: „If German or Italian vessels of war enter these waters, they do so at their own peril. (Ak nemecké alebo talianske vojnové lode vplávajú do týchto vôd, urobia tak na vlastné nebezpečenstvo.)“

Asi nikto ešte nezabudol na New Yorské Dvojičky – 11.09.2001 tam zahynulo asi 3000 ľudí. V tejto kauze sa krúti toľko misinformácií, že je ťažko sa v tom vysomáriť. Je však fakt, že po nich sa zahraničná politika americkej vlády veľmi radikálne zmenila a to s podporou obyvateľstva.

A najnovšie tu máme nad Ukrajinou zostrelené malajzijské lietadlo, ktoré letelo z Amsterdamu do Kuala Lumpur . Je tu celý rad otáznikov. Prečo toto lietadlo letelo ponad vojnovú zónu? Alebo dokonca prečo bolo do nej odklonené? Je to len náhoda, že zase ide o malajzijské lietadlo, ako bolo to, ktoré zmizlo pri lete z Kuala Lumpur do Pekingu a usilovne sa po ňom pátra v južnej časti Indického oceánu, hoci malo letieť na sever? A čo všetky tie špionážne družice – pred pár rokmi sa povrávalo, že prečítajú ešpezedku na aute a teraz voľajako nič nevidia…

Je jasné, že na všetkých takýchto prípadoch sa priživujú šíritelia najrôznejších spikleneckých teórií. Avšak ako sa hovorí: „To, že niekto má paranoju, ešte neznamená, že ho neodpočúvajú, nesledujú a nechcú zabiť.“

Európa – ako ďalej

15.10.2016

Pred dva aj pol rokmi som tu písal o vzniku mocenských blokov vo svete. Správne som odhadol pravdepodobnosť presunu Veľkej Británie z EÚ do akéhosi anglosaského bloku. Podcenil som však rolu viac »

O Brexite, paradoxoch a sankciách

25.06.2016

Výsledok nedávneho referenda vo Veľkej Británii prekvapil a trúfam si povedať, že aj sklamal mnoho ľudí. Paradoxne medzi sklamanými sú aj tí, čo EU nenávidia – títo predpovedali tesnú viac »

Muselo ísť o väčšie postihnutie srdca

23.04.2016

píše sa v titulku dnešnej Pravdy. Je neuveriteľné, ako je dobabraná PR časť informácií o stave premiéra. „Rodina“ si vraj neželá aby verejnosť bola podrobnejšie informovaná. Nedá mi viac »

Nový terminál na letisku v Bratislave

Štát nehľadá pre bratislavské letisko privatizéra, ale správcu

15.10.2018 17:54

Minister dopravy Árpád Érsek pokračuje v tom, aby dokončil štúdiu, ktorá posudzuje ďalšie možnosti riešenia Letiska Milana R. Štefánika v Bratislave.

Maroš Šefčovič

Šefčovič: EÚ zaznamenala významný pokrok vo výrobe batérií

15.10.2018 17:43

Odkaz exekutívy EÚ je jasný: batérie budú rovnako dôležité pre automobilový priemysel 21. storočia, ako bol spaľovací motor dôležitý v 20. storočí.

muž, euro, peniaze, dlhy

Trump sa opäť posťažoval na EÚ, vraj využíva Spojené štáty

15.10.2018 17:39

Americký prezident Donald Trump sa znovu pustil do Európskej únie. Európska únia bola vytvorená na to, aby nás cez obchod využívala, tvrdí.

pápež František

Pápež plánuje navštíviť Severnú Kóreu na budúcu jar, tvrdí Soul

15.10.2018 17:36

Ak by sa tak stalo, išlo by o vôbec prvú cestu pápeža do KĽDR.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 45
Celková čítanosť: 114629x
Priemerná čítanosť článkov: 2547x

Autor blogu

Kategórie