Pár slov o Číne I.

17. júla 2014, europan, Nezaradené

V diskusiách pod článkami, v ktorých sa spomína Čína, sa často píše, že nesporný ekonomický rozmach Číny je dosahovaný len za cenu zbedačovania jej jednoduchých obyvateľov.

Mám podozrenie, že tak píšu ľudia, ktorí v Číne nikdy neboli a majú o nej len zaujaté informácie z druhej ruky. Navštívil som juh Číny (Hongkong a Macau), bolo to však ešte v čase, keď to boli kolónie Veľkej Británie a Portugalska, a preto tieto návštevy nemusia byť pre Čínu typické. Precestoval som však relatívne nedávno severnú Čínu od Beijingu (Pekingu) až po tibetskú Lhasu.

Samotný Peking je obrovské, čisté, fungujúce a bezpečné mesto. Do Lhasy sme išli vlakom. Táto trať je v jednom mieste aj najvyššie položenou na svete (nadmorská výška 5072m nad morom). Popri trati boli prakticky celou cestou zrejmé známky obrovskej budovateľskej aktivity – paralelne s ňou sme videli nové cesty, viadukty, tunely aj rozostavanú vodnú priehradu. Striedalo sa to len so starostlivo obrábanými poliami, ktoré pripomínali naše záhrady.

V Tibete krajina už bola pustejšia a sem-tam pripomínala obrázky z Marsu. Nadmorská výška tu však bola cez 4000 m nad morom. Tam, kde tá výška trochu poklesla, videli sme velikánske čriedy yakov. Lhasa už taká čistá nebola a miestami sa po zemi povaľovali papiere.

Ceny sú nízke. Pre zaujímavosť jedna skúsenosť z reštaurácie v Pekingu: Mali sme tam zaplatený obed a po ňom hovorili, že si môžeme dať tú slávnu pekinskú kačicu (Peking duck). Jedli ju vraj všetci známi ľudia od Gréty Garbo cez Chucka Norrisa až po Ivana Gašparoviča (tieto mená som použil len ako príklad). Je však dosť drahá, takže sa radšej osobitne spýtajú. Samozrejme sme si ju dali a v prepočte na koruny (bolo to ešte pred Eurom) nás porcia vyšla na 18 Sk (bolo to však len niekoľko plátkov).

Toto treba brať do úvahy, keď zvažujeme priemerný príjem v Číne. Každopádne sme nevideli známky nejakej biedy. Opakovane sme počuli, že pred dvadsiatimi rokmi bolo snom každého Číňana vlastniť bicykel a teraz je to auto. Myslím, že tento sen úspešne napĺňajú. A, ako som už napísal, myslím, že je správny názor, že nasledujúcim mužom, ktorý zaletí na Mesiac bude Číňan.

V článku „Pár slov o Číne II.“ sa pokúsim podať zopár politických pohľadov na Čínu.