AIDS a Ebola

19. októbra 2014, europan, Nezaradené

Tieto dve choroby majú dosť spoločného. Obidve pochádzajú z Afriky, sú to vírové choroby (na rozdiel od tých, ktoré spôsobili baktérie, na ne antibiotiká nezaberajú) a najmä – sú to smrteľné choroby.

Bolo to myslím v roku 1981, keď som pracoval v nemocnici v Sydney. Dali sme sa tam očkovať proti hepatitíde. Kolovala tam medzi zamestnancami akási šuškanda: „Dajte pozor, vakcína sa vyrába z krvi, ktorú darovali homosexuáli v New Yorku a medzi nimi sa šíri nejaká morová nákaza.“ Zaočkovať som sa dal, vďaka Pánu Bohu som AIDS (Acquired Immune Deficiency Syndrome = Syndróm získanej nedostatočnosti imunity) nedostal. V USA však do konca roku 1981 na AIDS zomrelo 121 pacientov.

Počet úmrtí „utešene“ rástol a do roku 1995 presiahol počet 50 000 pacientov. Celkový počet obetí AIDS (1981 – 2014) je dosť ťažko zistiť, skoro ako keby bol tajený, ale podľa všetkého sa blíži k číslu 40 000 000 pacientov. Asi 68 % prípadov bolo v Afrike.

Kým v Afrike vírus útočí doslova „napravo, naľavo a v prostriedku“, vo vyspelých krajinách sa šíri najmä medzi homosexuálmi. V USA v roku 2010 78% nových infekcií HIV vírusom (Human Immunodeficiency Virus = Vírus ľudskej imunitnej nedostatočnosti) bolo u takýchto „MSM mužov“ (Men Who Have Sex with Men = Muži, ktorí majú sex s mužmi).

Do konca roku 2011 na Slovensku 389 občanov SR malo infekciu vírusom HIV a ročne pribúda asi 50 nových prípadov. Z toho 67 % prípadov „predstavujú muži, ktorí majú (pohlavný) styk s mužmi“.

Infekcia HIV vírusom oslabuje imunitný systém človeka, ktorý napokon po opakovaných ochoreniach zomiera na nejakú „oportunistickú“ infekciu.

Ebola (Ebola= malá rieka v Kongu) sa prvýkrát objavila v roku 1976. V tom roku na ňu zomrelo 431 pacientov. V terajšej epidémii, či vlastne pandémii na ňu zatiaľ zomrelo vyše 4500 pacientov, hoci toto číslo môže byť podstatne vyššie. No a v decembri tohto roku sa očakáva 10 000 úmrtí za týždeň

Ebola, aj AIDS sa šíria „telesnými tekutinami“, Ebola sa navyše vraj môže preniesť púhym dotykom kože na kožu. Pokiaľ viem, tento názor je odvodený od zdravotnej sestry, ktorá sa neopatrne dotkla rukavicou svojej tváre. Tá rukavica však iste bola kontaminovaná a sestrička možno mala na tvári nejakú ranku. (To, že sa vôbec dotýkala svojej tváre tiež na to poukazuje.) Po dvoch až štyroch týždňoch od infikovania prepukne choroba a smrť je spôsobená krvácaním vnútorným aj vonkajším „zo všetkých otvorov“.

Šíreniu Eboly v Západnej Afrike, pravdepodobne pomáha nižšia úroveň hygieny. To, že vírus sa začal šíriť v tropickej (horúcej a vlhkej) oblasti, možno tiež na niečo poukazuje. Máme teda šťastie, že jeho hrozba prichádza práve v čase, keď sa chystáme na zimu. Každopádne, vlády by mali obmedziť cestovanie medzi západnou Afrikou a Európu, či to je už politicky korektné alebo nie.