Niektorí ľudia radi čítajú (aj píšu) o blížiacich sa katastrofách. Okrem opakujúcich sa predpovedí o konci sveta, dobre tu bodujú správy o preľudnení, ktoré zákonite bude viesť k hladomorom, vojnám a pádu civilizácie.
O týchto katastrofách začal medzi prvými hovoriť Thomas Robert Malthus (1766-1834). Podľa jeho názoru obyvateľstvo malo rásť geometrickým radom, zatiaľ čo produkcia potravín aritmetickým. K ničomu inému ako ku katastrofe to nemohlo viesť.
Z jeho pochmúrnych predpovedí sa síce nič nesplnilo, ale jeho „odkaz ostal živý“ a v sedemdesiatych rokoch minulého storočia získala popularitu tzv. ZPG (Zero Population Growth) teória resp. hnutie. Veľmi sa v ňom angažoval Paul Ralph Ehrlich, ktorý bol autorom knihy „The Population Bomb“. Prvé vydanie tohto bestselleru sa začínalo pochmúrnou predpoveďou: „Zápas o živenie celého ľudstva sa skončil. V 1970-tych rokoch stovky miliónov ľudí umrú od hladu…“
V tzv. Západnom svete to vtedy viedlo k doslova hysterickým reakciám. Obzvlášť tzv. progresívni ľudia (alebo aspoň tí, čo sa za takých považovali) boli presvedčení, že hrozí vyčerpanie surovinových zdrojov, nedostatok potravy, z neho vyplývajúce hladomory a nakoniec kolaps civilizácie. Akurát sa to trochu časovo posunulo. Malo to začať prepukávať v Indii niekedy od roku 1985 a šíriť sa nezadržateľne po celej našej planéte.
Dnes vieme, že k ničomu takémuto nedošlo. Boli miestne hladomory v Afrike, avšak tieto boli vždy spojené s chaosom, občianskymi nepokojmi a vojnami. A charakteristicky k nim dochádzalo v krajinách s veľmi nízkou hustotou obyvateľstva. Dobrým príkladom tu bol Sudán s hustotou obyvateľstva menej ako 15 ľudí na km2.
India, s hustotou obyvateľstva 372 ľudí na km2, mala začať hladovať ako prvá. Nielen že v nej nedošlo k hladomorom, ale práve predvlani predbehla Thajsko a stala sa najväčším exportérom ryže na svete. Exportovala skoro 9 miliónov ton ryže.
Najhustejšie obývaným európskym štátom je Holandsko s hustotou obyvateľstva 405 ľudí na km2, ktoré má rozlohu len 41 543 km2. Táto krajina je v exporte potravín na treťom mieste na svete (za USA a Francúzskom). Vyváža potraviny za 55 miliárd USD ročne.
Čo napomáhalo šíreniu myšlienok ZPG? Nuž je tu senzácie chtivosť – noviny s titulkami: „Preľudnenie! Horor!! Hladomor!!!“ sa predávajú lepšie, ako keď titulky píšu o náraste poľnohospodárskej produkcie. Ale možno je tu aj niečo viac: Pád Gréckych antických štátov, ako aj Rímskej ríše predchádzala depopulácia (grafy 2d a 4b). Myslím, že ZPG bľabotanie malo dodávať teoretický podklad pre politiku jedného dieťaťa v Číne. A Rusko na tom tiež nie je najlepšie.
fao hovori iba o 7% poklese hladujucich ...
Některé zdroje hovoří dokonce o ...
a to za stavu, keď priemerná "západná"... ...
Celá debata | RSS tejto debaty