Založ si blog

Ukrajina je na križovatke alebo na prahu (katastrofy)

Ukrajinská vláda dala de facto povstalcom vo východnej Ukrajine pred 5 dňami ultimátum: ak vypracú do dvoch dní obsadené budovy, dostanú amnestiu. Ak nie, budú z tychto budov vyhaní s použitím sily.

 

 Ultimátum nezabralo a teda bolo v podstate trapasom. Ukrajinská vláda teraz skúša odlišný prístup. Na jednej strane zasiahla vojensky v meste Slovjansk a súčasne medzi iným ponúkla umožnenie referend vo východnej časti Ukrajiny, čo bola jedna z požiadaviek povstalcov. Na rozdiel od idiotského ťahu, ktorým zreformovaný ukrajinský parlament obmedzil používanie ruštiny, toto je krok správnym smerom. A kým ten prvý ťah viedol k nárastu nespokojnosti ukrajinských Rusov a vyústil pre Ukrajinu do straty Krymu, tento druhý krok možno predíde nárastom násilností a stratám na ľudských životoch.

 Čo sa však stane, ak sa takéto referendum vysloví pre odtrhnutie sa východnej Ukrajiny a jej pripojenie sa k Rusku? Nie je to až tak nepravdepodobný scenár, pretože tieto oblasti majú ruskú väčšinu, líšia sa od zvyšku Ukrajiny a nespokojnosť v nich už dlhšiu dobu narastala.

 Zareagovala by Ukrajina „silovo“? Čo by na to spravilo Rusko? Čo by na silovú reakciu Ruska spravili USA a NATO? A čo ak by sa to referendum zobralo ako precedens a povedzme obyvatelia Žitného ostrova by tiež požiadali o referendum? Budeme teraz všetci pykať za chyby minulosti? Jasne sa tu ukazuje, že najväčšou hrozbou pre celistvosť krajiny sú nespokojné menšiny.

 Kde sú menšiny, tam sú problémy, v ich riešení sa však dajú v Európe vypozorovať dve metódy ich riešenia. Prvú metódu by som nazval Balkánskou. Vyznačovala sa už v XIX. storočí plamenným národnostným táraním a silným „slovanským“ citením. Viedla k vzniku dvoch chaotických balkánskych vojen (hoci tam hrali svoju rolu aj veľmocenske zaujmy) začiatkom minulého storočia. A koncom toho storočia zatiahla Juhosláviu do štyroch krvavých vojenských konfliktov (z toho tri boli medzi „slovanskými bratmi“), v ktorých nechýbalo masové vraždenie civilistov.

 Tú druhú metódu by som označil ako Západoeurópsku.  Švajčiarsko by pre nás mohlo byť vzorom. Táto krajina má okolo 7,7 milióna obyvateľov a žije v ňom okrem iných národností asi 500 000 Talianov, čiže asi 8% obyvateľstva, prevažne v jeho južných častiach a hneď za južnými hranicami je 60 miliónové Taliansko. (Nepripomína to niečo?) Švajčiarski Taliani sú však najlepšou zárukou bezpečnosti južnej hranice Švajčiarska  –  považujú sa za Švajčiarov a nijako netúžia po odtrhnutí sa, ani po pripojení sa k Taliansku.

 Pravda, lojalita a láska sa nedajú vybudovať represívnymi opatreniami a trestami. Pravý opak je pravdou a napríklad  maďarizácia v Uhorsku bola jednou z príčin rozpadu Rakúsko-Uhorska a v konečnom dôsledku na ňu najviac doplatili Maďari. Z tohto dôvodu sa rozhodnutie slovenskej vlády, podľa ktorého strácajú slovenské občianstvo ti slovenskí občania, ktorí príjmu iné štatne občianstvo, dá označiť za nepremyslené a kontraproduktívne. To isté sa dá povedať o nešťastnej kauze Hadvigy Malinovej.

 A to isté sa veru dá povedať aj o tých diskutujúcich, ktorí tu ventilujú protimaďarské nálady. Nie sú schopní poučiť sa z chýb iných? Ozaj si neuvedomujú že otravovaním národnostného ovzdušia Slovensku škodia? Alebo im to je jedno, hlavná vec že sa blysnú fanatickými svalnatými rečami?

Európa – ako ďalej

15.10.2016

Pred dva aj pol rokmi som tu písal o vzniku mocenských blokov vo svete. Správne som odhadol pravdepodobnosť presunu Veľkej Británie z EÚ do akéhosi anglosaského bloku. Podcenil som však rolu Ruska, ktoré napriek ťažkostiam spôsobeným sankciami stále sebavedomejšie vystupuje na svetovej scéne. Svetovým hegemónom sú nateraz USA, ktoré majú ďaleko najsilnejšiu armádu na [...]

O Brexite, paradoxoch a sankciách

25.06.2016

Výsledok nedávneho referenda vo Veľkej Británii prekvapil a trúfam si povedať, že aj sklamal mnoho ľudí. Paradoxne medzi sklamanými sú aj tí, čo EU nenávidia – títo predpovedali tesnú porážku Brexitu a už sa tešili, že to budú môcť pripísať na vrub falšovaniu výsledkov a otĺkať každému o hlavu. Poriadne sa blamovali a zatiaľ som nevidel, že by si to bol [...]

Muselo ísť o väčšie postihnutie srdca

23.04.2016

píše sa v titulku dnešnej Pravdy. Je neuveriteľné, ako je dobabraná PR časť informácií o stave premiéra. „Rodina“ si vraj neželá aby verejnosť bola podrobnejšie informovaná. Nedá mi nespomenúť si na vtip, v ktorom manželka hovorí večer manželovi: „Mám pre teba veľmi zlú správu, ale poviem ti ju až ráno, lebo ináč by si nemohol zaspať.“ Samozrejme, [...]

stíhačka F-16

ONLINE: Bývalí piloti: Ukrajina bude pre lietadlá F-16 najnebezpečnejším bojiskom

29.04.2024 06:25

Obloha nad Ukrajinou bude najnebezpečnejším miestom, kde lietadlá F-16 vo svojej histórii operovali, uviedli bývalí americkí piloti pre Business Insider.

rafah, stanový tábor, pásmo gazy

Palestínčania hlásia mŕtvych po izraelských úderoch v Rafahu a na severe Gazy

29.04.2024 06:11, aktualizované: 06:50

Izraelské útoky na domy v Rafahu a v Pásme Gazy zabili viacerých Palestínčanov a mnohých zranili, uvádzajú miestne zdroje.

pellegrini, vila na slavíne

Prezidentské bývanie sa hľadá desaťročia, Pellegrini dedí veľký hriech svojich predchodcov. Čo hovorí úrad a analytik?

29.04.2024 06:00

Bezpečnostný analytik aj Úrad na ochranu ústavných činiteľov uviedli, že vlastné bývanie je potrebné aj kvôli incidentom. Je otázne, či sa budúci prezident Peter Pellegrini bude touto dilemou zaoberať.

Ukrajina, Bohdana

Expert z Ukrajiny: Rozhodujeme sa, či zachránime mestá alebo vojakov

29.04.2024 06:00

Myšlienka predčasných rokovaní o mieri na Ukrajine nie je veľmi populárna, hoci stále viac ľudí v politickom vedení štátu aj vo verejnosti nad ňou uvažuje.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 45
Celková čítanosť: 160013x
Priemerná čítanosť článkov: 3556x

Autor blogu

Kategórie